Estimates are that roughly 20-30% of all food grown goes to waste, which means all the water, land, and resources used to grow produce is wasted.
With over 40 years experience you can have confidence with Ezidri.
- Designed and developed in New Zealand.
- Even drying throughout the machine. Our unique heated airflow pattern ensures fast, accurate and even drying with no need to rotate the trays.
- Digital Display with push buttons, making setting the correct temperature and time easy.
- Ezidri has a very large capacity so a lot of produce can be dehydrated at the same time. Our powerful dehydrators have the ability to hold additional trays- FD1000, up to 30 trays and the FD500, up to 15 trays. Solid and mesh sheets are also available.
"The biggest environmental footprint of food is food waste"
Ultra FD1000 Digital Dehydrator-Free Freight
- Regular Price
- $373.00
- Sale Price
- $373.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Snackmaker FD500 Digital Dehydrator-Free Freight
- Regular Price
- $234.00
- Sale Price
- $234.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Apple Peeler, Corer, Slicer
- Regular Price
- $39.95
- Sale Price
- $39.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Ultra FD1000 Tray
- Regular Price
- $20.00
- Sale Price
- $20.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Ultra FD1000 Spacer Ring
- Regular Price
- $20.00
- Sale Price
- $20.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Snackmaker FD500 Tray
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Snackmaker FD500 Spacer Ring
- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Ultra FD1000 Solid Sheet
- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Ultra FD1000 Mesh Sheet
- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Snackmaker FD500 Solid Sheet
- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Ezidri Snackmaker FD500 Mesh Sheet
- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
With Ezidri you are only limited by your imagination
Whether you want healthy and nutritious snacks for the kids lunches, amazing toppings for salads or cocktails or you want to preserve all that beautiful produce that is in season, you are in the right place!
